Halı Tamiri

Çorum Detay Halı Yıkama Fabrikası olarak halı kenarı overloğu halılarınızın mevcut renklerine uyum sağlayacak en uygun renk iplerle yapılır.Halılarınızın saçları yaprandıysa, çabuk kirlenmesinden şikayetçi iseniz veya veya saçaklardan memnun değilseniz saçkları isteğiniz doğrultusunda kesilip yerine halı kenarı overloğu yapılır.

Eğer Halılarınızı küçültmek isterseniz istediğiniz ölçülerde kesip overlok işlemi uygulamaktayız.Bu sayede ölçülerde yepyeni halılara sahip olmanızı sağlamaktayız.Overlok işlemleri içi kaliteli ipler kullanılmaktadır.

Çorum Detay Halı Fabrikası olarak halılarınızın onarımı ve çıkmayan ağır leke ve boya karışımlarından dolayı kullanamaz halde olan halılarınız ile ilgili tüm sorunları çözüyoruz.

Siz değerli müşterilerimizin el emeği göz nuru olan halılarınızı eski halinde görmek ve daha fazla kullanmak için tamir yapıyoruz. Halı tamiri çok zaman alan ve çok zahmetli bir iştir.

Halı tamiri işlemine başlamadan önce tamir yapılacak el halının mutlaka halıların yıkama işleminin yapılması gerekmektedir.

Halıların yıkanma sebebi halılardaki renklerin tam olarak ortaya çıkmasındandır. Daha sonra halının hasarı incelenir.

Anadoluda el dokuması halı oldukça meşhurdur.Her yörenin halısı farklıdır.Halıyı tamir etmek için halıyı tanımak gerekir sabır gereklidir.

Halı tamiri yapmak için önce halının hangi yöreye ait olduğunu bilmek gerekir. Halı nerenin dokuması? Çorum halısı eğer Çorum halısı ise neresinden dokunmuş, düğüm tekniği nasıl, ip bükümü nasıl, Türk halısıysa yine aynı Ladik mi, Milas mı, Doğu halısı mı, Anadolu halısı mı, olduğu belirlenir. Bu işlemler belirlendikten sonra o yörenin ipleri ve dokuma teknikleri belirlenerek boyaması yapılır. Çünkü bir Denizli halısına Siirt halı malzemesi kullanılmaz.

Bu halının karakterine aykırıdır, halı tamiri yapılırken halıdaki orijinal malzeme ile şimdi kullandığımız malzeme karakterlerinin aynı olması gerekir. Bunlar çok ince ve önemli ayrıntılar olarak tamir kalitesini belirler. Bir tamirin kalitesi ince ayrıntılarda gizlidir.